Age of Pahlevans

4

عصر پهلوانان

عصر پهلوانان یک بازی ژانر «نقش آفرینی» یا همان Role Playing است که با الهام از داستانهای شاهنامه فردوسی ساخته شده است. دنیای عصر پهلوانان از 9 سرزمین تشکیل می‌شود که بزرگ‌ترین آنها همان شهر زابل است. زابل مرکز داستان‌ها و فعالیت‌های بازی کننده خواهد بود و تمام مأموریت‌ها در این شهر به وی داده خواهد شد. پس از انجام هر کدام از آنها و تمام کردن مأموریت‌ها هم به زابل برمی‌گردید سرزمین‌های دیگر دنیای سیستان نيز با عناوینی چون سرزمین سرسبز، سرزمین بیابانی، سرزمین کوهستانی و مانند آنها شناخته می‌شود كه به جز چند تا از آنها، تمام دنیای سیستان از همان ابتدای بازی در دسترس است و آن چند قسمت هم فقط برای حفظ جان شخصیت بازی، تا وقتی به تراز مناسب نرسیده باشد، بسته می‌ماند.

شخصیت قهرمان بازی شاهزاده‌ای به نام آتار است که بمانند همه بازی‌های نقش آفرینی طی بازی می‌تواند به ترازهای بالاتر صعود کند، ضمن این که رویدادها و برخوردهایی که در طول بازی برای او پیش می‌آید، در میل او به سمت خیر یا شر بودن مؤثر خواهد بود. که این نیز در استفاده وی از جادوها و امکانات بازی تأثیر خودش را نشان می‌دهد در صفحه اصلی بازی، قسمتی به منوهای دسترسی سریع اختصاص داده شده که آمار شخصیت، دفتر یادداشت، کوله پشتی و درخت مهارت‌ها را نمایش می‌دهد. همانند سایر بازی‌های مشابه خارجی هم دو نوار قرمز و آبی به شکل سر اژدها در دو طرف صفحه قرار گرفته که میزان سلامتی و جادو را نشان می‌دهد. منوها و همه گفت‌وگوها به زبان فارسی هستند.

مسئله قابل توجه و فوق‌العاده دیگر اهتمام سازندگان به استفاده از گویندگان حرفه‌ای برای صداگذاری شخصیت‌ها است. شنیدن صدای گرم و دلنشین گویندگان حرفه‌ای و شناخته شده باعث می‌شود بازی‌کننده ایرانی لذت بیشتری از این بازی نقش آفرینی ببرد. مسئله‌ای که تا کنون کمتر از سوی سازندگان دیگر بدان توجه شده و به زعم نگارنده در جذابیت بازی و ارتباط برقرار کردن با مخاطب (که بي‌شك هدف اصلی سازندگان است) تأثیر بسزایی دارد.
“رویین تنی” نام قسمت دوم بازی كامپیوتری «عصر پهلوانان» است. در این قسمت مبارزه آتار با ویراجا برای دست یافتن به گنجینه های روئین تنی ادامه می یابد و در این راه با سرزمین های جدید و شخصیت های عجیب دیگری روبرو می شود. دیوان پیشروی بیشتری در شهر زابل کرده اند و خطر سقوط، هر لحظه این شهر را تهدید می کند. منطقه کولی ها، سرزمین بیابانی، سرزمین پریان، غار خشمدای و سرزمین آتشفشانی نام سرزمین های جدیدی است که آتار باید از آن ها بگذرد. بازیگر برای مقابله با خطرات نه تنها بایستی از نیروهای ماورایی و سلاح های متنوع استفاده کند بلکه گاهی اوقات برای حل مشکلات پیش رویش باید هوش خود را نیز به کار برد. مانند بیشتر بازی های نقش آفرینی، بازیکن در طول بازی رشد کرده، توانایی های او افزایش می یابد.

Leave a Reply